Su Yumuşatma Sistemi

Sudaki sertlik yapan mineraller, özelikle ısı transferinin gerçekleştiğip1 yüzeylerde çökerek kireç sorunu oluşturur. Ca ve Mg iyonlarının sebep olduğu kireç, özellikle tesisatta tıkanmalara, yıkama yapılan yüzeylerde lekelere, boyama sorunlarına, sıvı olarak üretilen ürünlerde çökmeye, içme sularında kötü lezzete yol açar. Ayrıca özellikle ısıtıcı yüzeylerde izolasyon yaparak suyun geç ısınmasına neden olur.

Özellikle sanayide büyük sorunlar yaratan kireç, iyon değiştirme yöntemi ve özel reçineler sayesinde ortadan kaldırılabilir. Kireç yüzünden sorun yaratan su, tesisat yardımıyla reçine kolonu diye adlandırılan paslanmaz çelik tüpün içine girer. Bu tüpün içinde bulunan özel ızgaralar sayesinde fıskiyelenen su yine tüpün içinde bulunan ve bu işe özel reçine isimli maddeyle temas eder. Bu temas neticesinde su içindeki kireç reçineye yapışır ve su tüpü kireçsiz olarak terk eder. İşlem çok hızlı gerçekleştiğinden diğer yöntemler gibi bekleme gerektirmez, su girdiği hızla çıkar. Reçine kapasitesi dolana kadar sistem yumuşak, kireçsiz su üretmeye devam eder. Reçine kapasitesi dolduğunda cihaz önceden ayarlanan şekilde rejenerasyon işlemine başlar ve kendini temizleyerek kapasitesini yeniler. Bu işlem esnasında reçineye tutunmuş iyonların uzaklaştırılması için cihaz otomatik olarak yanındaki tuz deposundan tuzlu su çözeltisi emer. İşletmen cihaza dönem dönem tuz koymak dışında bir şey yapmaz.

Cobol ters yıkamalı cihazları ters yıkama işlemi için benzerleri gibi sadece su değil, suyla karışık basınçlı hava kullandığından yarıdan fazla tasarruf eder. Ayrıca havayla kabaran mineral dolgu maddesi çok daha başarılı temizlendiğinden uzun yıllar değiştirmeden kullanılabilir. Kullanılan tüm ekipman aşağıdaki listedeki şeklide sadece bilinen en kaliteli markalardan seçildi;
1. Reçineler dünyaca ünlü Dowex,
2. Difizörler Alman KSH GmbH ,
3. Reçine kolon tankları WaveCyber,
4. Kullanılan tesisat malzemesi Zonder PVC,
5. Rejenerasyon solüsyon tankları yüksek yoğunluklu polietilen,
6. Rejenerasyon tuzu rafine…

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin